STONE BARN RECONSTRUCTION
Návrh na rekonštrukciu pôvodného humna.
Geologické rozhranie slovenských pohorí Štiavnické vrchy a Vtáčnik poskytovalo tradičnému vidieckemu staviteľstvu dostatočne pevný a opracovateľný materiál pre výstavbu obytných aj hospodárskych budov.
V tomto prípade investor nadobudol kúpou pôvodnej gazdovskej usadlosti zaujímavo dispozične riešenú stodolu, delenú na maštaľ, pajtu (prejazd), podpivničený senník a priestranné podkrovie, v niektorých miestach opticky prepojené drobnými otvormi aj otvorenom dispozíciou naprieč podlažiami. Investičný zámer smeroval k úprave objektu na rekreačné a príležitostné spoločenské účely, v neskoršom období sezónne obývanie. Hoci sa nejednalo o pamiatkovo chránený objekt, do pripravovanej projektovej dokumentácie boli zahrnuté typické lokálne architektonické prvky, zachovanie veľkoformátových uholných kameňov (tuf/andezit), prípadne novodobé prvky priemyselnej architektúry začiatku 20. storočia (pohľadové klenutie vstupov z keramickej tehly, liatinové rámy okien), tesárske detaily (spoje, ručne tesané trámy, zrubové nadstavby, dverné a okenné preklady, zvetraná, ale hmyzom nenapadnutá drevená dosková výplň), atď.
Konečný osud budovy určil pád dlhodobo zanedbanej strechy v procese legislatívnych postupov. Vnik zrážkovej vlhkosti do zemitého spojiva, deštrukcia korún muriva aj plytkých základov dôsledkom výkyvu mínusových teplôt navýšil potrebné náklady na stabilizáciu, čo viedlo k prehodnoteniu a odstúpeniu od investičného zámeru.